неділя, 12 січня 2014 р.

Поняття "Майдан"

   В Україні набуло широкого вжитку слово "Майдан". Жодне з наведених нижче визначень не є вичерпним і не розкриває сутності цього феномену в Україні з моменту виникнення Євромайдану (масових протестів).
   Сьогодні це нове гігантське структурне утворення, елемент громадянського суспільства, що не має єдиного центру, постійних учасників, зафіксованих документованих структури, керівництва, розподілу обов'язків. Місце його існування - холодні вулиці центру Києва та інших міст України. Майдан не має хоромів з водонепроникним дахом, євровікнами, опаленням, кондиціонерами, стерильними туалетами. Основні його приміщення - брезентові армійські палатки з буржуйками, вулична бруківка. Для ночівлі, перепочинку і приготування їжі було зайнято частину будівель будинку профспілок, міськради та інших.
   І не дивлячись на це Майдан виявився надзвичайно стійким - його декілька місяців не могли знищити навчені спеціалізовані підрозділи держави, дощ, сніг, мороз, провокатори. Він має величезну підтримку киян і всієї України, з ним солідарні і підтримують багато зарубіжних громадян і політиків. Йому дивується світ. І в той же час Майдан абсолютно не розуміє певна невелика частина громадян України. Значна частина росіян вважає його "фашистским, бандеровским", орієнтуючись на офіційну пропаганду Кремля.
   Більшість часу майдан був мирним. Після прийняття "ручних антидемократичних" законів певна частина майдану почала силові дії. 
   Майдан цементує, тримає, гуртує, окрилює прагнення демократичного майбутнього України, непереборне бажання перетворити свою країну у цивілізоване суспільство. Виникнення та необхідність існування Майдану, на думку аналітиків, спровокували сліпі і глухі, нерозумні і недемократичні, корумповані і некомпетентні чотири гілки державної влади (за всі роки існування незалежності): президентська, виконавча (Кабінет міністрів), законодавча (Верховна Рада) і судова.  

Українська Вікіпедія наводить такі значення цього слова:

 • Майдан — урбанонім, площа, широка частина вулиці.
 • Майдан — в археології древня земляна споруда.
 • Майдан — стала назва демонстрантів на Майдані Незалежності у Києві у період з 22 листопада 2004 року до кінця грудня 2004 року, що брали участь у Помаранчевій революції, підтримуючи кандидата на посаду Президента України Віктора Ющенка.
 • Євромайдан — масові протести в Україні, які розпочалися 21 листопада 2013 року після рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготовки підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
   Тлумачення цього слова у Вікіпедії наводиться ще 12 мовами: Deutsch, Esperanto, Français, Hrvatski, Lietuvių, Nederlands, Newari, Polski, Русский, Slovenčina, Slovenščina, Српски / srpski.
Найбільш повні визначення подаються на англійській та російській сторінках. 

Словник української мови: в 11 томах. 1973. року.

МАЙДАН, у, чол.
 1. Велике незабудоване місце в селі або місті; площа. У Віфлеємі на майдані Зійшовся люд (Тарас Шевченко, II, 1953, 314); Сіло сонце. На майдані Сяйні огнища горять І дівчата заквітчані 3 парубками гомонять (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 245); На майдані коло церкви революція іде (Павло Тичина, I, 1957, 56); За невеличким квітником посеред асфальтованого майдану.. високо вгору підвелися сірі масиви будинків (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 217); //  Базарна площа. Колись бувало сильний чуженин [чужинець] Слов'ян-рабів виводив на майдани (Леся Українка, I, 1951, 107).
 2. Те саме, що майданчик 2. Ніч була місячна, світла, вони зупинились на шкільному майдані біля турніка (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 96). Будівельний майдан — те саме, що Будівельний майданчик (див. майданчик). На будівельному майдані люди складали в штабелі звезене дерево (Іван Ле, Право.., 1957, 293); Стартовий майдан — місце для запускання ракет. Ракета раптом здригнулась, хмарина густого білого диму затягнула бетон стартового майдану (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 29).
 3. діал. Лісова галявина. Зеленіє молода трава по майданах і берегах (Степан Васильченко, I, 1959, 114).
 4. діал. Смолярня.
 5. архл. Стародавня могила, розкопана згори.
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 597.

Першим відомим Майданом в Росії можна вважати повстання Декабристів 14 (26) грудня 1825 року, учасники якого прагнули встановити в Росії конституційний лад (український майдан вимагав відновлення конституційного ладу).
   Порівняймо історію Декабристів з причинами і прагненнями київського Майдану 2013-24 рр.: "Починаючи з другої половини 1810-х частина представників російської інтелігенції, військових і деякі дворяни вважали самодержавство і кріпосне право згубними для подальшого розвитку країни. У їх середовищі існувала система поглядів, реалізація яких повинна була змінити підвалини російського життя. Формуванню ідеології майбутніх декабристів сприяло:
 • знайомство багатьох офіцерів , які брали участь у закордонному поході російської армії для розгрому Наполеона, з політичної та громадської життям в державах західної Європи;
 • вплив робіт західних письменників епохи Просвітництва: Вольтера , Руссо , Монтеск'є , Ф. Р. Вейсса;
 • незгода з політикою уряду імператора Олександра I.
Ідеологія декабристів не була єдиною, але в основному була спрямована проти самодержавства і кріпосного права."
Все це на сучасному рівні присутнє в українському майдані.Немає коментарів:

Дописати коментар